ENS soovitus raseduse ja COVID-19 vastase vaktsineerimise osas Esile tõstetud

Eesti Naistearstide Selts julgustab kõiki rasedust planeerivaid naisi, rasedaid ja rinnaga toitvaid emasid end COVID-19 vastu vaktsineerima

 

SARS-CoV-2 vastane vaktsineerimise on pandeemia peatamise võtmeküsimus. Tänaseks on kogutud piisavalt infot mRNA vaktiinidega rasedusaegse vaktsineerimise ohutuse kohta. Raseduseelse ja –aegse vaktsineerimisega seotud kasu ületab sellega seotud riske.  

COVID-19 ja rasedus

Rasedus suurendab COVID-19 haigestumisel intensiivravi ja kopsude kunstliku ventilatsiooni vajaduse tõenäosust, samuti tõuseb koroonahaige ema vastsündinulintensiivravi risk

 Vaktsineerimine raseduse ja rinnaga toitmise ajal

Rasedus ja rinnaga toitmine ei ole vastunäidustus vaktsineerimiseks; raseduse testimine enne vaktsineerimise otsuse tegemist ei ole vajalik. Vajadusel saab nõu pidada oma naistearsti või ämmaemandaga.

 Vaktsineerimise kõrvaltoimed

Kõrvaltoimete esinemine pärast vaktsineerimist on seotud organismi vastupanuvõime (antikehade) tekkimisega koroonaviiruse suhtes.

Vaktsineerimisjärgse palaviku korral on lubatud (ka rasedatel) kasutada paratsetamooli. Anti-D-immunoglobuliini manustamine vajadusel on lubatud.

 ENS julgustab kõiki rasedust planeerivaid ja lapseootel peresid  end vaktsineerima. Juhul, kui II vaktsiinidoosist on möödas 6 kuud, on soovitav vaktsineerida end III doosiga. Vaktsineerimine on vajalik ka COVID-19 haigestumise järgselt. Sobiva ajavahemiku osas nõustab tervishoiutöötaja.

Vaktsineerimisele vaatamata tuleb siseruumides jätkata maski kandmist, hoida sotsiaalset distantsi ja pesta hoolikalt käsi.

   Lisainfot leiate soovi korral aadressilt: https://www.vaktsineeri.ee/et/covid19

 

Hetkel on Euroopas müügiloa saanud kaks mRNA meetodil valmistatud koroonaviiruse vastast vaktsiini:

  • Pfizer-BioNtech mRNA vaktsiin (BNT162b2)
  • Moderna mRNA-1273 vaktsiin 

 

Hinda seda kirjed
(0 hinnangut)
Kommenteerimiseks logi sisse
tagasi üles